Plan stołów

Zbliża się wasze wesele. Ważne decyzje – takie jak wybór sali weselnej, fotografa, orkiestry i tak dalej – macie już raczej za sobą. Teraz musicie zadbać o szczegóły. Jakie? Jeżeli chodzi o salę, to przede wszystkim trzeba zdecydować, jaki będzie układ stołów. Przy decydowaniu się na konkretną salę, na pewno zwracaliście uwagę na to, jakimi stołami dysponuje dane miejsce. Teraz trzeba się zastanowić co wybrać i jak najlepiej usadzić gości na waszym weselu. Od czego zacząć?

Jak wygląda sala weselna? Plan sali weselnej

Zastanów się, jaki jest układ wybranej przez was sali. Pewnie już wiecie, ilu mniej więcej przybędzie gości. Musicie też przemyśleć, ile potrzebujecie miejsca do tańca. Spróbujcie stworzyć zarys tej nocy i zróbcie plan, rozrysujcie go na kartce papieru. Na przykład na środku parkiet do tańca. Na wprost wejścia głównego – miejsce na orkiestrę lub DJ. Stoły z kawą, herbatą i słodkościami zmieścicie na sali głównej czy macie możliwość ustawić je w osobnym pomieszczeniu, na korytarzu albo w samym wejściu na salę – jeżeli jest dość szerokie i przestronne? Ile teraz zostanie wam miejsca na stoły, bez których wesele absolutnie nie może się odbyć?
Dobry plan sali weselnej zagwarantuje dobrą zabawę do białego rana. Dlatego dobrze się zastanów i nie sądź, że to mało istotne na co się zdecydujesz.

Rozkład stołów weselnych – przykłady planów stołów na wesele

Wasze wesele zaplanowane jest w stylu glamour i marzą wam się okrągłe stoły? Dobrze. W dzisiejszych czasach to nie problem. Ale pomyśl, czy one się zmieszczą na wybranej przez was sali? Okrągłe stoły mogą mieć różne wielkości, mogą być mniejsze na 6 osób albo zdecydowanie większe, które pomieszczą dwa razy tyle gości. Ile takich stołów musicie mieć? Dla przykładu, jeżeli wesele jest zaplanowane na 120 osób, to potrzebne byłoby jakieś 15 okrągłych stołów na 8 osób. Wyobraź to sobie i narysuj. Może się okazać, że jeżeli je ustawisz to zabraknie miejsca do zabawy. W takim wypadku, być może rozsądniejsze byłoby ustawienie stołów podłużnych zamiast okrągłych. Takie stoły też można pięknie przybrać i są one równie praktyczne. I tak nasze przykładowe 120 osób zmieścimy spokojnie przy stołach podłużnych ustawionych blisko ścian i parkiet na tym nie ucierpi. Moda na wesela z okrągłymi stołami przyszła do nas z zagranicy już jakiś czas temu, ale to wcale nie oznacza, że sprawdzi się w każdym wypadku. Pamiętaj – plan stołów weselnych to podstawowa sprawa. Jeżeli wybrałeś już korzystny wariant, trzeba teraz pomyśleć nad konkretnym planem stołów.

Dość teorii. Teraz praktyka. Podsumujmy: wiemy ilu będzie gości i proporcjonalnie do nich znaleźliśmy odpowiednio dużą salę. Mamy do wyboru stoły okrągłe i proste – tak zwane podłużne.

1 PRZYKŁAD: 60 GOŚCI / STOŁY OKRĄGŁE

Jeżeli sala jest dość duża, możemy sobie pozwolić na mniejsze stoły. Dlatego proponujemy 10 stołów 6 – osobowych. Ustawmy je wokół sali niczym wielki okrąg. A po środku, standardowo miejsce do tańca. Ale jest też druga opcja. Jeżeli sala jest duża ale bardziej podłużna, symbolicznie podzielmy ją na pół. Na jednej połowie ułóżmy stoły – jeden przy drugim. A na drugiej części zostanie miejsce do zabawy. Ten wariant sprawdzi się szczególnie w miejscach, gdzie orkiestra lub DJ będą mogły ustawić sprzęt na części parkietu do tańca.

2 PRZYKŁAD: 180 GOŚCI / STOŁY PROSTE – PODŁUŻNE

W tym wypadku, nawet jeżeli sala będzie duża i uważasz, że zmieścisz stoły okrągłe – możesz się grubo pomylić. To tylko złudzenie i prosta droga do katastrofy. Pomyśl: potrzebne byłoby aż 18 takich stołów po 10 osób przy każdym! To już tłok. Natomiast jeżeli zastosujesz podłużne stoły i ustawisz je obok siebie w długich rzędach, to już nabierze prostoty i elegancji. Pozostaje tylko wybrać układ wokół ścian albo tak zwany “podwójny” kwadrat lub prostokąt. Czyli ustawiamy stoły w dwóch rzędach. Ale tutaj trzeba pamiętać o elementarnej sprawie! Przy stołach ustawionych w jednym długim ciągu upewnij się, że każdy ma swobodny dostęp do swojego miejsca!

Plan stołów na wesele to podstawa ale ma ogromne znaczenie, bo to właśnie do nich będziemy musieli dobrać jeszcze odpowiednie krzesła, obrusy, dodatki takie jak świeczniki czy wazony na świeże kwiaty i inne drobniejsze rzeczy. Bez tego nie ruszymy. Ale jedno jest pewne. Wesele organizujemy przeważnie raz w życiu. I naprawdę, wydaje nam się, że nie możemy sobie pozwolić nawet na najmniejszy błąd. Ale i tak go pewnie popełnimy. Dlatego, aby ich uniknąć – i miedzy innymi dobrze usadzić naszych gości, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Kto może nam pomóc? Na przykład manager sali. Dlaczego? Bo pomagał przy organizacji nie jednego wesela i zna plusy i minusy różnych ułożeń stołów. Zdecydowanie jest to osoba, która na co dzień pracuje z tym obiektem i dobrze go zna. Ma doświadczenie i warto posłuchać jego rad i skorzystać z sugestii. Poza tym, jak pewnie zauważyliście, stoły okrągłe są polecane w przypadku mniejszych przyjęć. Natomiast, kiedy planowana jest większa impreza ( od 120 – 150 osób w górę ) polecamy stoły proste. To ogólnie przyjęta zasada i wzięcie jej pod uwagę, znacznie ułatwi zorganizowanie przyjemnego wesela. A przecież właśnie o to chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × siedem =